| Circuit Breaker Type | RCCB |
| Current Rating | 25A |
| Number of Poles | 4 |
| Trip Sensitivity | 30mA |
| Tripping Characteristics | Type AC |
| Voltage Rating | 230/400V ac |
| Series | F200 |
| Standards Met | IEC/EN 61008-1, IEC/EN 61008-2-1 |
| Overall Depth | 85mm |
| Overall Dimensions | 70 x 69 x 85mm |
| Earth Leakage Protection Type | Type AC |
| Reset Actuator Type | Toggle Switch |
| Breaking Capacity at Maximum Voltage Rating | 1 kA |
| Special Features | Protection Against Indirect Contacts and Additional Protection Against Direct Contacts, Protection Against the Effects of Sinusoidal Alternating Earth Fault Currents |
| Overall Length | 69mm |
| Overall Width | 70mm |
| Mounting Style | DIN Rail Mount |
| Rated AC Voltage | 230/400V |
| Break Time | Instantaneous |
| Terminal Contact Type | Screw |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.