| Current Rating | 6A |
| Number of Poles | 1P+N |
| Trip Sensitivity | 30mA |
| Tripping Characteristics | Type C |
| Range | System Pro M Compact |
| Circuit Breaker Type | RCBO |
| Series | DS201 |
| Rated AC Voltage | 230/240V |
| Mounting Style | DIN Rail Mount |
| Earth Leakage Protection Type | A |
| Overall Dimensions | 85 x 69 x 35mm |
| Overall Depth | 69mm |
| Breaking Capacity at Maximum Voltage Rating | 10 kA |
| Standards Met | RoHS Compliant |
| Special Features | Short Circuit Protection |
| Overall Length | 85mm |
| Overall Width | 35mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.