| Current Rating | 6A |
| Number of Poles | 2 |
| Trip Sensitivity | 30mA |
| Tripping Characteristics | Type C |
| Range | Sentron |
| Circuit Breaker Type | RCBO |
| Series | 5SV1316 |
| Rated AC Voltage | 195V |
| Earth Leakage Protection Type | A |
| Overall Dimensions | 77 x 18 x 90mm |
| Overall Depth | 77mm |
| Breaking Capacity at Maximum Voltage Rating | 6 kA |
| Standards Met | CE |
| Overall Length | 17.6mm |
| Overall Width | 18mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.