| Strainer or Filter | Strainer |
| Suitable Media | Liquid |
| Filtration Level | 100µm |
| Connection | 15 mm Compression |
| Body Material | Brass |
| Connection Size | 15mm |
| Maximum Working Pressure | 16 bar |
| Minimum Working Pressure | 0bar |
| Thread Standard or Connection Type | Compression |
| Working Pressure Range | 0 → 16 bar |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.