| Strainer or Filter | Filter |
| Suitable Media | Liquid |
| Filtration Level | 400µm |
| Connection | 3/4 in BSP |
| Body Material | Bronze |
| Connection Size | 3/4in |
| Maximum Working Pressure | 16 bar |
| Thread Standard or Connection Type | BSP |
| Working Pressure Range | Maximum of 16 bar |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.