| Inlet Connection Type | Threaded |
| Tube Outlet Connection | 11mm |
| Threaded Inlet Gender | Male |
| Maximum Operating Pressure | 9.9 kgf/cm², 990 kPa |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Threaded Inlet Thread Size | 3/8in |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Threaded Inlet Thread Standard | BSPT |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.