| Threaded Inlet Gender | Female |
| Minimum Operating Pressure | 2bar |
| Maximum Operating Pressure | 8 bar |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| Threaded Outlet Gender | Female |
| Threaded Inlet Thread Size | 12.7 mm |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Threaded Outlet Thread Size | 12.7 mm |
| Operating Pressure Range | 2 to 8bar |
| Body Material | Brass |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.