| Supply Voltage | 24 V |
| IP Rating | IP66 |
| Decibels at 1 Metre | 100dB |
| Current Type | DC |
| Number Of Tones | 32 |
| Housing Colour | Red |
| Mounting Style | Wall Mount |
| Application Type | Sounder |
| Minimum Decibel | 18dB |
| Maximum Decibel | 100dB |
| Series | YA30 |
| Base Length | 89mm |
| Maximum Temperature | +70°C |
| Minimum Temperature | -35°C |
| Base Width | 89mm |
| Standards Met | CE Certified, EN54-3, MED, UKCA |
| Housing Material | ABS |
| Tone Type | Alarm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.