| Supply Voltage | 24 V dc |
| IP Rating | IP21C, IP33C |
| Decibels at 1 Metre | 95dB |
| Current Type | DC |
| Number Of Tones | 1 |
| Housing Colour | Red |
| Mounting Style | Surface Mount |
| Diameter | 155 mm |
| Application Type | Fire & Security |
| Minimum Decibel | 93dB |
| Maximum Decibel | 95dB |
| Series | Eaton Fulleon |
| Maximum Temperature | +70°C |
| Special Features | BS5839 |
| Minimum Temperature | -25°C |
| Standards Met | CE |
| Model | FB Bell |
| Housing Material | Steel |
| Tone Type | Bell |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.