| Supply Voltage | 98 → 260 V ac |
| IP Rating | IP54, IP65 |
| Current Type | AC |
| Number Of Tones | 8 |
| Housing Colour | Red |
| Mounting Style | Conduit Box, Panel Mount, Surface Mount |
| Diameter | 101 mm |
| Application Type | Sounder |
| Minimum Decibel | 95dB |
| Maximum Decibel | 112dB |
| Series | AE40M |
| Base Length | 100mm |
| Maximum Temperature | +70°C |
| Minimum Temperature | -40°C |
| Base Width | 93 (Dia.)mm |
| Standards Met | CE |
| Housing Material | ABS |
| Tone Type | Alarm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.