| Supply Voltage | 10 → 60 V ac/dc |
| Current Type | AC, DC |
| Sounder Type | Alarm |
| Series | Eaton Fulleon |
| Bulb Type | LED |
| Housing Colour | Dark Grey |
| Maximum Decibel | 100dB |
| IP Rating | IP69 |
| Number Of Tones | 102 |
| Special Features | Fade Resistant Body Colour, Industrial Signaling Alarm, Robust Industrial Sounder Beacon, Versatile 4 Stage Alarm |
| Minimum Temperature | -40°C |
| Housing Material | Polycarbonate |
| Maximum Temperature | +70°C |
| Model Number | X10/CE/MNH/G1/10-60 VAC-DC |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.