| Supply Voltage | 115 → 230 V ac |
| Lens Colour | Red |
| Mounting Style | Base Mount |
| Current Type | AC |
| Light Effect | Flashing, Steady |
| Decibels at 1 Metre | 95dB |
| Series | EvoSIGNAL Mini |
| Bulb Type | LED |
| Housing Colour | Grey |
| Maximum Decibel | 95dB |
| IP Rating | IP66 |
| Number Of Tones | 2 |
| Minimum Temperature | -30°C |
| Standards Met | CE Certified, cULus Listed, EAC, UKCA, WEE |
| Housing Material | Polycarbonate |
| Maximum Temperature | +60°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.