| Number of Contacts | 2 |
| Normal State Configuration | 1NC + 1NO |
| Mounting Style | Front Mount |
| Series | CAT4 |
| Contact Current Rating | 6 A |
| Terminal Type | Screw |
| Pole and Throw Configuration | DP |
| Contact Voltage Rating | 600 V dc, 690 V ac |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Operating Temperature Range | -40 → +70 °C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.