| Number of Contacts | 1 |
| Normal State Configuration | 1 C/O |
| Mounting Style | Clip-On |
| Range | C60 |
| Series | M9A |
| Contact Current Rating | 6 A |
| Terminal Type | Screw |
| Contact Voltage Rating | 250 V |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Operating Temperature Range | -25 → 70 °C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.