| Number of Contacts | 1 |
| Mounting Style | Side Mount |
| Series | VZ1 |
| Contact Current Rating | 25 A |
| Terminal Type | Screw |
| Pole and Throw Configuration | SP |
| Contact Voltage Rating | 690 V ac |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Maximum Operating Temperature | +50°C |
| Operating Temperature Range | -20 → +50 °C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.