| Number of Contacts | 1 |
| Normal State Configuration | 1NC |
| Mounting Style | Front Mount |
| Series | LADN |
| Contact Current Rating | 10 A |
| Terminal Type | Screw |
| Pole and Throw Configuration | SP |
| Contact Voltage Rating | 690 V ac |
| Minimum Operating Temperature | -5°C |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Operating Temperature Range | -5 → +60 °C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.