| Number of Contacts | 2 |
| Normal State Configuration | 1NO + 1NC |
| Mounting Style | Side |
| Range | TeSys |
| Series | LAD8 |
| Contact Current Rating | 10 A |
| Terminal Type | Screw |
| Pole and Throw Configuration | 2P |
| Contact Voltage Rating | 690 V ac |
| Minimum Operating Temperature | -5°C |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Operating Temperature Range | - 5 → +60 °C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.