| Number of Contacts | 1 |
| Normal State Configuration | 1CO |
| Mounting Style | Plug In |
| Range | SIRIUS |
| Series | 3RV29 |
| Contact Current Rating | 300 mA |
| Terminal Type | Screw |
| Pole and Throw Configuration | SPDT-CO |
| Contact Voltage Rating | 60 V @ 0.3 A |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Operating Temperature Range | -20 → +60 °C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.