| Number of Contacts | 2 |
| Normal State Configuration | 1NC + 1NO |
| Mounting Style | DIN Rail Mount |
| Range | Sentron |
| Series | 5ST3 |
| Contact Current Rating | 6 A |
| Terminal Type | Screw |
| Pole and Throw Configuration | DP |
| Contact Voltage Rating | 230 V ac |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Maximum Operating Temperature | +55°C |
| Operating Temperature Range | -25 → +55 °C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.