| FLC Motor Rating | 10 A |
| Contact Current Rating | 10 A |
| Range | TeSys |
| Series | CA2KN |
| Mounting Style | DIN Rail Mount |
| Power Rating | 4.5 VA |
| Normal State Configuration | 4NO |
| Terminal Type | Screw |
| Width | 45mm |
| Length | 58mm |
| Depth | 57mm |
| Maximum Operating Temperature | +50°C |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Operating Temperature Range | -25 → +50 °C |
| Supply Voltage | 690 V ac |
| Contact Voltage Rating | 690 V ac |
| Control Voltage | 220 → 230 Vac |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.