| Power Rating | 4 kW |
| Frequency Rating | 50Hz |
| Efficiency Class | IE3 |
| AC Motor Type | Squirrel Cage Motor |
| Supply Voltage | 400 V, 415 V, 690 V |
| Phase | 3 |
| Output Speed | 2873 rpm, 2883 rpm |
| Number of Poles | 2 |
| Mounting Type | Foot Mount |
| Current Rating | 4.2 A, 6.9 A, 7.2 A |
| Maximum Output Torque | 13.2 Nm |
| Bearing Type | Deep Groove |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.