| Power Rating | 60 W |
| AC Motor Type | Induction |
| Supply Voltage | 230 V |
| Phase | 3 |
| Output Speed | 1320 rpm @ 230 V |
| Number of Poles | 4 |
| Width | 90mm |
| Rotation | Reversible |
| Current Rating | 450 mA |
| Length | 140.5mm |
| Maximum Output Torque | 0.42 Nm |
| Depth | 90mm |
| Series | M9M |
| Bearing Type | Ball |
| Dimensions | 140.5 x 90 x 90 mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.