| Power Rating | 5.5 kW |
| Frequency Rating | 50Hz |
| Efficiency Class | IE3 |
| Supply Voltage | 400 V |
| Phase | 3 |
| Output Speed | 2945 RPM |
| Number of Poles | 2 |
| Mounting Type | Foot Mount |
| Shaft Diameter | 38k6 |
| Shaft Length | 80mm |
| Width | 373mm |
| Current Rating | 9.75 A |
| Length | 257mm |
| Maximum Output Torque | 17.85 nm |
| Depth | 325mm |
| Bearing Type | Drive End, Non Drive End |
| Dimensions | 257 x 373 x 325 mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.