| Supply Voltage | 24 V dc |
| DC Motor Type | Brushed |
| Power Rating | 536 W |
| Output Speed | 12630 → 16167 rpm |
| Dimensions | 146.84 (Dia.) x 198.63 mm |
| Current Rating | 16.1 → 20.9 A |
| Length | 198.63mm |
| Width | 146.84 (Dia.)mm |
| Series | 116 |
| Standards Met | CSA Certified, UL Recognized Category PRGY2 (E47185) |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.