| Supply Voltage | 24 V dc |
| DC Motor Type | Brushed Geared |
| Power Rating | 102 W |
| Output Speed | 60 rpm |
| Shaft Diameter | 9.99mm |
| Maximum Output Torque | 10 Nm |
| Gearhead Type | Worm |
| Current Rating | 17.2 A |
| Length | 174.2mm |
| Width | 97.5mm |
| Depth | 93.5mm |
| Core Construction | Permanent Magnet |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.