| Supply Voltage | 24 V dc |
| DC Motor Type | Brushed Geared |
| Power Rating | 20 W |
| Output Speed | 9 rpm |
| Shaft Diameter | 8mm |
| Maximum Output Torque | 15 Nm |
| Gearhead Type | Planetary |
| Dimensions | 42 (Dia.) x 175.9 mm |
| Current Rating | 3.3 A |
| Core Construction | Permanent Magnet |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.