| Supply Voltage | 6 V dc |
| DC Motor Type | Brushed |
| Power Rating | 0.4 W |
| Output Speed | 13000 rpm |
| Shaft Diameter | 1.5mm |
| Maximum Output Torque | 0.7 mNm |
| Dimensions | 8 (Dia.) x 22.1 mm |
| Current Rating | 243 mA |
| Width | 8mm |
| Depth | 22.1mm |
| Series | 0816 |
| Core Construction | Metal |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.