| Supply Voltage | 6 V dc |
| DC Motor Type | Brushed |
| Power Rating | 1.08 W |
| Output Speed | 2500 rpm |
| Shaft Diameter | 1.5mm |
| Maximum Output Torque | 3.2 mNm |
| Dimensions | 26 (Dia.) x 13.9 mm |
| Current Rating | 400 mA |
| Length | 13.9mm |
| Series | 2607 |
| Core Construction | Metal |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.