| Supply Voltage | 12 V dc |
| DC Motor Type | Brushed |
| Power Rating | 1.78 W |
| Output Speed | 4130 rpm |
| Shaft Diameter | 1.5mm |
| Maximum Output Torque | 2.9 mNm |
| Dimensions | 15 (Dia.) x 31.9 mm |
| Current Rating | 280 mA |
| Length | 31.9mm |
| Series | 1524 |
| Core Construction | Metal |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.