| Supply Voltage | 12 V dc |
| DC Motor Type | Brushed Geared |
| Power Rating | 10.4 W |
| Output Speed | 5260 rpm |
| Shaft Diameter | 2mm |
| Maximum Output Torque | 2 Nm |
| Gearhead Type | Planetary |
| Gear Ratio | 243:1 |
| Dimensions | 22 (Dia.) x 78.1 mm |
| Current Rating | 810 mA |
| Length | 78.1mm |
| Width | 22mm |
| Series | DCX |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.