| Supply Voltage | 12 V dc |
| DC Motor Type | Brushed Geared |
| Power Rating | 14 W |
| Output Speed | 510 rpm |
| Shaft Diameter | 4mm |
| Gearhead Type | Planetary |
| Dimensions | 16 (Dia.) x 64.7 mm |
| Current Rating | 1.24 A |
| Length | 64.7mm |
| Series | DCX |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.