| Supply Voltage | 24 V dc |
| DC Motor Type | Brushed Geared |
| Output Speed | 240 rpm |
| Shaft Diameter | 8mm |
| Maximum Output Torque | 30 Ncm |
| Dimensions | 63.5 x 101 x 84 mm |
| Length | 63.5mm |
| Width | 101mm |
| Depth | 84mm |
| Series | UBD |
| Standards Met | BS EN ISO 9001:2008, UL |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.