| Supply Voltage | 24 V dc |
| DC Motor Type | Brushed Geared |
| Power Rating | 15.6 W |
| Output Speed | 6 rpm |
| Shaft Diameter | 10mm |
| Maximum Output Torque | 9 Nm |
| Gearhead Type | Planetary |
| Gear Ratio | 625:1 |
| Dimensions | 42 (Dia.) x 158 mm |
| Current Rating | 650 mA |
| Length | 158mm |
| Series | P250 |
| Standards Met | ISO 9001:2008 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.