| Supply Voltage | 24 V dc |
| DC Motor Type | Brushed Geared |
| Power Rating | 22.8 W |
| Output Speed | 575 rpm |
| Shaft Diameter | 8mm |
| Maximum Output Torque | 20 Ncm |
| Gearhead Type | Planetary |
| Gear Ratio | 5:1 |
| Dimensions | 40.5 (Dia.) x 86 mm |
| Current Rating | 950 mA |
| Length | 86mm |
| Series | E192 |
| Standards Met | ISO 9001:2008 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.