| Supply Voltage | 24 V dc |
| DC Motor Type | Brushed Geared |
| Power Rating | 42 W |
| Output Speed | 32 rpm |
| Shaft Diameter | 10mm |
| Maximum Output Torque | 7 Nm |
| Gearhead Type | Planetary |
| Gear Ratio | 100:1 |
| Dimensions | 42 (Dia.) x 145.5 mm |
| Current Rating | 1.75 A |
| Length | 145.5mm |
| Series | P250 |
| Standards Met | ISO 9001:2008 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.