| Supply Voltage | 12 V dc |
| DC Motor Type | Brushed |
| Power Rating | 3 W |
| Output Speed | 3700 rpm |
| Shaft Diameter | 2.5mm |
| Maximum Output Torque | 7.8 mNm |
| Dimensions | 29 (Dia.) x 54 mm |
| Current Rating | 420 mA |
| Length | 54mm |
| Width | 29mm |
| Series | DMN29 |
| Standards Met | RoHS Compliant |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.