| Supply Voltage | 12 V dc |
| DC Motor Type | Brushed |
| Power Rating | 7.2 W |
| Output Speed | 4700 rpm |
| Shaft Diameter | 5mm |
| Maximum Output Torque | 14.7 mNm |
| Dimensions | 38.4 (Dia.) x 76.2 mm |
| Current Rating | 1.01 A |
| Length | 76.2mm |
| Width | 38.4mm |
| Series | DMN37 |
| Standards Met | RoHS Compliant |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.