| Supply Voltage | 24 V dc |
| DC Motor Type | Brushed Geared |
| Power Rating | 14.8 W |
| Output Speed | 40 rpm |
| Maximum Output Torque | 4 Nm |
| Gearhead Type | Spur, Worm |
| Gear Ratio | 210:1 |
| Dimensions | 43 (Dia.) x 162 mm |
| Current Rating | 3.5 A |
| Length | 162mm |
| Width | 43mm |
| Series | GMPD |
| Core Construction | Permanent Magnet |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.