| Supply Voltage | 24 V dc |
| DC Motor Type | Brushed Geared |
| Power Rating | 24.5 W |
| Output Speed | 270 rpm |
| Shaft Diameter | 10mm |
| Maximum Output Torque | 1 Nm |
| Gearhead Type | Worm |
| Gear Ratio | 41:4 |
| Dimensions | 59.8 (Dia.) x 163.3 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Length | 163.3mm |
| Width | 59.8mm |
| Series | DCK31 |
| Standards Met | ISO 965-2 |
| Core Construction | Permanent Magnet |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.