| Supply Voltage | 24 V dc |
| DC Motor Type | Brushed |
| Power Rating | 20 W |
| Output Speed | 5300 rpm |
| Maximum Output Torque | 8.1 Ncm |
| Dimensions | 40 (Dia.) x 450 mm |
| Length | 450mm |
| Width | 40mm |
| Core Construction | Iron Core |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.