| Supply Voltage | 3 V dc |
| DC Motor Type | Brushed Geared |
| Power Rating | 0.59 W |
| Output Speed | 2500 rpm |
| Shaft Diameter | 3mm |
| Maximum Output Torque | 6 mNm |
| Gearhead Type | Planetary |
| Current Rating | 340 mA |
| Length | 42.8mm |
| Width | 12mm |
| Series | 990D |
| Core Construction | Iron Core |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.