| Supply Voltage | 36 V dc |
| DC Motor Type | Brushless |
| Output Speed | 4000 rpm |
| Shaft Diameter | 8mm |
| Maximum Output Torque | 0.68 Nm |
| Dimensions | 57 (Dia.) x 74 mm |
| Current Rating | 9.8 A |
| Length | 74mm |
| Width | 47mm |
| Depth | 48mm |
| Series | 726 |
| Core Construction | Metal |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.