| Supply Voltage | 1.5 → 3 V dc |
| DC Motor Type | Geared |
| Power Rating | 1.6 W |
| Output Speed | 7800 rpm |
| Shaft Diameter | 2mm |
| Maximum Output Torque | 20 gcm |
| Dimensions | 23.8 (Dia.) x 30.5 mm |
| Current Rating | 850 mA |
| Length | 30.5mm |
| Core Construction | Iron Core |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.