| Supply Voltage | 6 → 15 V dc |
| DC Motor Type | Geared |
| Power Rating | 7.98 W |
| Output Speed | 41 rpm |
| Shaft Diameter | 6mm |
| Maximum Output Torque | 78.4 gcm |
| Dimensions | 32 (Dia.) x 80.5 mm |
| Current Rating | 990 mA |
| Length | 80.5mm |
| Width | 32 (Dia.)mm |
| Core Construction | Metal |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.