| Power Rating | 22 kW |
| Phase | 3 |
| Supply Voltage | 380 → 480 V ac |
| Current Rating | 44 A |
| For Use With | SINAMICS G120X |
| Series | SINAMICS G120X |
| Field Bus Communication Type | Profinet |
| IP Rating | IP20 |
| Output Frequency | 0 → 550Hz |
| STO | Yes |
| Drive Type | PID Control |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Filter Included | No |
| Control Panel | Yes |
| Overall Width | 239mm |
| Overall Depth | 472mm |
| Overall Length | 200mm |
| Standards Met | CE Certified, cUL Recognized, EAC Certified, KCC, RCM, REACH, SEMI F47, UL Listed |
| Special Features | Closed Loop Control |
| Function | Motor Control |
| Interface | Ethernet |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.