| Current Rating | 1 → 1.6 A |
| Motor Protection Component | Circuit Breaker |
| Supply Voltage | 250 V dc, 690 V ac |
| Series | MS132 |
| Overall Length | 90mm |
| Overall Width | 45mm |
| Overall Depth | 81.25mm |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Voltage Rating | 250 V dc, 690 V ac |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Terminal Type | Screw |
| Number of Poles | 3 |
| Breaking Capacity | 100 kA |
| Horse Power Rating | 0.75HP |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.