| Current Rating | 1 → 1.6 A |
| Range | TeSys |
| Motor Protection Component | Circuit Breaker |
| Supply Voltage | 690 V |
| Series | GV2ME |
| Overall Length | 89mm |
| Overall Width | 44.5mm |
| Overall Depth | 78.2mm |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Voltage Rating | 690 V ac |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Terminal Type | Screw |
| Number of Poles | 3 |
| Breaking Capacity | 3 kA |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.