| Power Rating | 1.5 kW |
| Motor Starter Type | Soft Start |
| Voltage Rating | 400 V ac |
| Phase | 3 |
| Current Rating | 16 A |
| IP Rating | IP20 |
| Overall Length | 45mm |
| Overall Width | 121mm |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Overall Depth | 107mm |
| Series | UH9018 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.