| Power Rating | 4 kW |
| Range | Simatic |
| Voltage Rating | 48 → 500 V ac |
| Current Rating | 9 A |
| IP Rating | IP20 |
| Number of Poles | 3P |
| Overall Length | 30mm |
| Overall Width | 166.9mm |
| Mounting Type | Plug-In |
| Overall Depth | 142mm |
| Series | 3RK1308 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.