| Stepper Motor Type | Hybrid |
| Step Angle | 1.8° |
| Holding Torque | 0.8Nm |
| Supply Voltage | 48 V |
| Shaft Diameter | 6.35mm |
| Current Rating | 5 A |
| Shaft Length | 20.6mm |
| Depth | 102.5mm |
| Resistance Per Phase | 0.15Ω |
| Output Speed | 2720 RPM |
| Series | EMMS-ST |
| Standards Met | RoHS |
| Detent Torque | 800mNm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.